Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Bezpieczna Polska i Obywatele

Blisko 2 tysiące osób uczestniczyło w I Ogólnopolskim Kongresie "System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele". W Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Kraków wojskowi, politycy, urzędnicy, naukowcy debatowali o tym, jak nasz kryj przygotowany jest na gigantyczne wyzwania i zagrożenia dla naszego kraju. I Ogólnopolski Kongres "System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele" został zorganizowany przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP - największą organizację samorządu terytorialnego w Polsce oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski we współpracy z Prezydentem Krakowa Aleksandrem Miszalskim. Kongres odbywał się pod patronatem Władysława Kosiniak-Kamysza, wicepremiera, ministra obrony narodowej. Przewodniczącym Rady Programowej Kongresu był prof. Jerzy Buzek.

Ten kongres jest po to, byśmy naprawdę byli gotowi na wypadek wojny

Witając gości Kazimierz Barczyk, pomysłodawca I Ogólnopolskiego Kongresu "System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele", przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, podkreślił, że ta debata jest kontynuacją niedawnej konferencji "Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny". - Według Kazimierza Barczyka takie dyskusje są potrzebne, by Polska była gotowa na ewentualne zagrożenia ze strony Rosji.

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zwracał uwagę na ogromną rolę samorządu w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom. - Trudno przecenić tematykę bezpieczeństwa w sytuacji, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna - mówił przewodniczący małopolskiego sejmiku Jan Tadeusz Duda. - Ten kongres na pewno przyczyni się do poszerzenia wiedzy, jest formą wymiany doświadczeń i ułatwi koordynację działań zapewniających bezpieczeństwo - dodał przewodniczący sejmiku. Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zwracał uwagę na to, że nowa ustawa o ochronie ludności nada większe znaczenie obronie cywilnej w systemie obrony kraju. - Ten kongres jest po to, byśmy naprawdę byli gotowi na wypadek wojny - mówił wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Nic w tym dziwnego, że największe zainteresowanie wzbudziło właśnie wystąpienie szefa resortu obrony. - Armia, sojusze, społeczeństwo - te trzy słowa decydują o skuteczności obrony przed agresją. Jeśli dojdzie do wojny, sama armia nie będzie w stanie podołać agresji. Potrzebujemy sojuszy, a tylko dobrze zorganizowane społeczeństwo będzie odporne na ataki - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapewniał też, że obecny rząd modernizuje polską armię - Najdroższa będzie budowa systemu obrony powietrznej. Widzimy, jak sprawdziła się ona w Izraelu. Sami tego systemu nie zbudujemy, nie ma kraju w Europie, który podołałby sam temu zadaniu. Jeśli są jakieś wspólne działania w Unii Europejskiej, to właśnie budowa systemu obrony rakietowej - przekonywał wicepremier. I podkreślał, że wojna toczy się już - tu i teraz - poprzez dezinformację, która może zniweczyć wszystkie zabiegi o poprawę bezpieczeństwa.

Bronisław Komorowski: - I jestem pełen niepokoju

Ogromny odzew wśród uczestników I Ogólnopolskiego Kongresu "System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele" wywołało wystąpienie byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. - Obecne ponad 4 proc. PKB wydawane na wojsko to nieprawdopodobny wysiłek całego narodu - podkreślał były prezydent i apelował, by te pieniądze wydawać mądrze, bo jeśli obecny wysiłek zostanie zmarnowany, nie będzie już zgody społecznej na tak duże wydatki na armię. - I jestem pełen niepokoju. Nie służyły nam ostatnie "przeciągi" polityczne. System obrony przeciwrakietowej był już dawno przygotowany, on miał być gotowy w 2018 roku, poprzednicy zakwestionowali ten system i nadal go nie ma. Nie wciskajmy ludziom kitu - Polska nie ma skutecznego systemu obrony przeciwlotniczej i rakietowej - powiedział Bronisław Komorowski. Według niego nasze plany obronne muszą być skorygowane, muszą zostać dostosowane do naszych możliwości i zmieniającej się sytuacji.

Prof. Jerzy Buzek, były premier, przewodniczący Rady Programowej Kongresu, zwracał uwagę na rolę społeczeństwa obywatelskiego w zapewnieniu bezpieczeństwa. - Działania obronne zaczynają się od rządu, ale kończą na społeczeństwie obywatelskim, Rolą samorządu, ale i rządu, jest odbudowa zaufania do społeczeństwa obywatelskiego, podważanego w ostatnich latach. Społeczeństwo obywatelskie zapewni wzięcie odpowiedzialności jednych obywateli za innych. Społeczeństwo obywatelskie to siła i odporność na kryzysy Być może dzięki dobrze zorganizowanemu społeczeństwu obywatelskiemu nikt nas nigdy nie zaatakuje - przekonywał prof. Jerzy Buzek. Zwracał też uwagę na konieczność włączenia w system obronny wszystkich obywateli, choćby poprzez przekazanie im informacji, jak przeżyć pierwsze dni po ataku agresora, jak poradzić sobie w sytuacji, gdy nie ma prądu, a sklepy są zamknięte. Były premier pochwalił inicjatywę opracowania ulotki z takimi informacjami, której przygotowanie zadeklarował podczas niedawnej konferencji "Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny" przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierz Barczyk.

Eksperci o zagrożeniach dla Polski

I Ogólnopolski Kongres "System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele" był okazją do dyskusji ekspertów z zakresu obronności, wojskowych, urzędników i naukowców o zagrożeniach dla Polski i wyzwaniach, jakie w związku z tym zagrożeniem czekają nasz kraj. Podczas kilku paneli mowa była o geopolitycznej sytuacji Polski, agresji Rosji na Ukrainę, wojnie hybrydowej i cyberbezpieczeństwie, działaniach podejmowanych w naszym kraju w celu przygotowania się na ewentualną wojnę, nowej ustawie o obronie cywilnej i jej roli w nowym systemie bezpieczeństwa, zadaniach dla samorządu terytorialnego i naszych uczelni, znaczeniu infrastruktury krytycznej i budowli ochrony ludności, a także o roli organizacji społecznych w obronie cywilnej.

Bardzo krytycznie stan przygotowań naszego kraju do wojny ocenił Jacek Bartosiak, założyciel Strategy&Future. - Nie jesteśmy przygotowani do prowadzenia wojny systemowej, Kalkulacje polskie muszą się zmienić, bo wojna na Ukrainie pokazała, że to Rosja, a nie Zachód, jest lepiej przygotowana do działań wojennych - tłumaczył ekspert Strategy&Future. Według niego politycy muszą zrozumieć, że nie wróci już sytuacja względnej stabilizacji, z jaką mieliśmy do czynienia do niedawna.

- Czy my mamy zdefiniowany system obrony Rzeczypospolitej? - pytał gen. Leon Komornicki, były Zastępca Szefa Sztabu Generalnego. - Nie mamy! - odpowiadał. - Bo nie mamy strategii wojskowej, nie mamy strategii obronności - stwierdził gen. Komornicki. jego zdaniem źle wygląda realizacja kontraktów na zakup broni, bo wszystkie te działania są niespójne, bo nie ma odpowiedzi, co tak naprawdę chcemy uzyskać. - Polska przede wszystkim powinna budować kopułę antyrakietową, nie obiektową, ale powierzchniową, bo trzeba bronić całego narodu - przekonywał były wojskowy.

- Dziś tylko dwa kraje są samowystarczające w zakresie obronności - to Stany Zjednoczone i Federacja Rosyjska - przyznał gen. Mieczysław Bieniek, był. Zastępca Dowódcy NATO, obecnie Doradca MON. Ale według niego są tez powody do optymizmu, bo trwa proces modernizacji polskiej armii trwa. Zdaniem gen Bieńka ważne w systemie obrony naszego kraju jest uczestnictwo w NATO. - To nie jest tylko zabezpieczenie na papierze, to realne siły wojskowe i zapasy amunicji. Po to są wspólne ćwiczenia wojsk państw NATO, by działania wojenne skoordynować - podkreślał doradca ministra obrony narodowej.

Bardzo często podczas kongresu uczestnicy debaty odwoływali się do obrony cywilnej w systemie bezpieczeństwa i doświadczeń, jakie w tym zakresie mają inne kraje. - Kluczem do zrozumienia obrony cywilnej jest jej masowość. W Polsce powinniśmy mieć przynajmniej milion aktywnych, znających swoje miejsce w systemie osób. To gigantyczne zadanie, przed którym stoi państwo polskie - mówił Marek Budzisz, ekspert Strategy&Future. Wiesław Leśniakiewicz, Podsekretarz Stanu w MSWiA, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej i Szef Obrony Cywilnej Kraju w lach 2008-2015, podkreślał, że nowej ustawy o obronie cywilnej nie da się wdrożyć tylko przez instytucje rządowe i samorządowe, muszą to zrobić obywatele. Przedstawiciel MSWiA zapewniał, że będą pieniądze na ten cel, także na edukację społeczeństwa w zakresie zagrożeń i sposobów zapobiegania takim zagrożeniom.

Krzysztof Kosiński, Prezydent Ciechanowa, Wiceprezes Związku Miast Polskich przyznał, że samorządowcy mają obawy, iż dostaną za mało pieniędzy na wdrożenie nowej ustawy o obronie cywilnej. Apelował też, by samorządom dać czas, bo np. pieniędzy na schrony nie są w stanie wydać już w przyszłym roku. - Takich inwestycji nie da się przygotować w tak krótkim czasie tłumaczył. W podobnym tonie wypowiadał się Stanisław Jastrzębski, Wójt Gminy Długosiodło, Prezes Związku Gmin Wiejskich. - My, samorządowcy nie boimy się pracy, ale nie radzimy sobie z brakiem środków, a tym samym brakiem rąk do pracy. Jako gminy wiejskie nie jesteśmy w stanie pokryć wydatków własnych, jak mamy więc wykonywać nowe zadania? - pytał. I zaznaczał, że z drugiej strony na przygotowania nie ma już czasu, bo "ani klęski żywiołowe, ani ewentualny agresor nie będą czekać 10 lat, aż będziemy gotowi".

Przedstawiciele uczelni mówili m.in. o ich zaangażowaniu w projekty wojskowe i w zakresie obronności, ale i oni oczekują zmian. - Nie ma czasu na dywagacje, potrzebujemy elastycznego i szybkiego systemu - musimy wybrać jednostki, które bardzo łatwo podejmą współpracę z naukowcami czy sektorem prywatnym w zakresie takich projektów - przekonywał Bartosz Józefowski z Krakowskiego Parku Technologicznego i Diana Accelerator. A gen. dr Mieczysław Gocuł, Rektor Akademii Sztuki Wojennej, zwracał uwagę, że innowacyjny system obronności państwa, w którego budowie uczestniczą także naukowcy, ma przede wszystkim zapewniać pokój. - Jeżeli nasz system będzie stanowił przestrogę dla innych, że ryzyko podjęcia działań wobec naszego państwa jest nieopłacalne, to będzie oznaczać, że jest innowacyjny - dodał gen. Gocuł.

Płk Dariusz Kwiatkowski, Zastępca Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni WP poinformował, że Polska jest trzecim krajem pod względem ataków hybrydowych. - Atakuje nas Rosja i Białoruś. Powinniśmy być dumni, bo skutecznie się przed tymi atakami bronimy - mówił. I tłumaczył, że przeciwnik w naszych systemach informatycznych poszukiwany jest zanim nas ten przeciwnik zaatakuje, stąd dość dobra skuteczność. - To dobrze, że teraz, w czasie pokoju, nasze firmy są atakowane, bo użytkownicy uczą się, jak zareagować na kryzysowe sytuacje - dodał prof. Marcin Niemiec z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH. Gen Edward Gruszka, b. Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych WP, Doradca MON zapewniał, że trwają prace nad regulacjami, które usprawnią walkę z cyber atakami. - To będą plany dla wojska, innych służb mundurowych, służb specjalnych. Te regulacje pozwolą na sprawne działania bez czekania na decyzje władz państwa - mówił gen. Gruszka. Na mniej popularny aspekt wojny hybrydowej uwagę zwracał inny doradca MON - Paweł Mateńczuk, ps. Naval. - Żeby wygrać wojnę hybrydową, trzeba wrócić do przestrzeni analogowej. Przykład - aplikacja z lokalizacją schronów, pokazująca wszystkie miejsca, gdzie można się schować. I chowamy się tam, gdzie przeciwnik wie o takim miejscu - mówił Paweł Mateńczuk. I apelował, by w Internecie nie publikować lokalizacji schronów dla ludności, by takie informacje przekazać obywatelom lokalnie, choćby w ulotkach informacyjnych.

W trakcie Kongresu jego uczestnicy mogli też odwiedzić stoiska konsultacyjne służb wojskowych i organizacji, odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa.

Organizatorzy:

Partnerzy:

**********

W mediach:

https://www.rp.pl/wojsko/art41514321-w-krakowie-o-bezpieczenstwie-byc-gotowym-na-wypadek-wojny

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-wladyslaw-kosiniak-kamysz-rozzalony-probowalem-a-wy-sie-smia,nId,7865429

https://dziennikpolski24.pl/wladyslaw-kosiniakkamysz-nie-chcemy-straszyc-ale-budowac-swiadomosc-spoleczna-w-krakowie-o-systemie-obrony-rzeczypospolitej/ar/c1-18965221

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-szwedzi-rozdaja-poradnik-na-wypadek-wojny-szef-mon-zrobimy-t,nId,7865388

https://www.krakow.pl/aktualnosci/289273,29,komunikat,kongres_o_systemie_obrony_rp_w_expo_krakow.html

https://krakow.tvp.pl/83705444/szef-mon-kazdy-samorzadowiec-powinien-przejsc-kurs-zarzadzania-kryzysowego

https://krknews.pl/bezpieczenstwo-polski-w-centrum-uwagi-w-krakowie-trwa-i-ogolnopolski-kongres-system-obrony-rzeczypospolitej-bezpieczna-polska-i-obywatele/

https://i.pl/wladyslaw-kosiniakkamysz-nie-chcemy-straszyc-ale-budowac-swiadomosc-spoleczna-w-krakowie-o-systemie-obrony-rzeczypospolitej/ar/c1-18965221

https://www.pap.pl/aktualnosci/dlaczego-dzisiaj-unia-nie-jest-w-stanie-podjac-odwaznej-decyzji-szef-mon-o-pieniadzach

https://ikc.pl/i-ogolnopolski-kongres-system-obrony-rzeczypospolitej-bezpieczna-polska-i-obywatele-byl-po-to-bysmy-naprawde-byli-gotowi-na-wypadek-wojny/

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/w-krakowie-o-bezpiecze%C5%84stwie-by%C4%87-gotowym-na-wypadek-wojny/ar-AA1uVLIv

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/konieczna-jest-budowa-silnej-armii-odstraszaj%C4%85cej-w-krakowie-o-systemie-obrony-rzeczypospolitej-bezpieczna-polska-i-obywatele/ar-AA1uQsXS

https://defence24.pl/wojna-na-ukrainie-raport-specjalny-defence24/polscy-zolnierze-w-strefie-demarkacyjnej-na-ukrainie-nie-ulegajmy-sugestiom

https://defence24.pl/polityka-obronna/i-ogolnopolski-kongres-system-obrony-rzeczypospolitej-bezpieczna-polska-i-obywatele

https://brzeg.pl/aktualnosci/136838-i-ogolnopolski-kongres-system-obrony-rzeczypospolitej-bezpieczna-polska-i-obywatele/

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/wspolpraca/i-ogolnopolski-kongres-system-obrony-rzeczypospolitej-bezpieczna-polska-i-obywatele

https://dziennikpolski24.pl/wladyslaw-kosiniakkamysz-nie-chcemy-straszyc-ale-budowac-swiadomosc-spoleczna-w-krakowie-o-systemie-obrony-rzeczypospolitej/ar/c1-18965221

https://www.gov.pl/web/kwpsp-krakow/i-ogolnopolski-kongres-system-obrony-rzeczypospolitej-bezpieczna-polska-i-obywatele

https://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/42857?t=Razem-dla-bezpieczenstwa-Polski

https://www.rp.pl/wojsko/art41514321-w-krakowie-o-bezpieczenstwie-byc-gotowym-na-wypadek-wojny

https://www.zmt.tarnow.pl/wordpress/zm-tarnow-na-i-ogolnopolskim-kongresie-system-obrony-rzeczypospolitej-bezpieczna-polska-i-obywatel/

https://ikc.pl/i-ogolnopolski-kongres-system-obrony-rzeczypospolitej-bezpieczna-polska-i-obywatele-byl-po-to-bysmy-naprawde-byli-gotowi-na-wypadek-wojny/

https://www.krakow.pl/otofotokronika/222101,2886,0,2921,otofoto.html

https://kk24.info/kongres-system-obrony-rzeczypospolitej-w-krakowie-rola-samorzadow-w-bezpieczenstwie-kraju-zdjecia/

https://ans-nt.edu.pl/kongres-o-systemie-obrony-rp-z-udzialem-pani-rektor/

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/czy-polska-szykuje-sie-do-wojny-w-krakowie-odbedzie-sie-kongres-system-obrony-rzeczypospolitej-bezpieczna-polska-i-obywatele_59192.html

https://i.pl/wladyslaw-kosiniakkamysz-nie-chcemy-straszyc-ale-budowac-swiadomosc-spoleczna-w-krakowie-o-systemie-obrony-rzeczypospolitej/ar/c1-18965221

https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/szef-mon-kazdy-samorzadowiec-powinien-przejsc-kurs-zarzadzania-kryzysowego

https://tarnow.naszemiasto.pl/budzenie-ze-snu-o-bezpieczenstwie-dzis-w-krakowie-kongres/ar/c15-9833629

https://www.wojskonews.pl/article,polskie_i_europejskie_wymiary_bezpieczenstwa.html

https://www.portal-mundurowy.pl/index.php/aktualnosci/polskie-i-europejskie-wymiary-bezpieczenstwa

https://dziennikpolski24.pl/budzenie-ze-snu-o-bezpieczenstwie-dzis-w-krakowie-kongres-system-obrony-rzeczypospolitej-bezpieczna-polska-i-obywatele/ga/c15-18937363/zd/80282169

https://orzesze.com.pl/i,mariusz-oles-na-i-ogolnopolskim-kongresie-system-obrony-rzeczypospolitej-w-krakowie,200274,818942.html

https://www.tysol.pl/a131467-broszury-edukacyjne-na-wypadek-wojny-kosiniak-kamysz-my-to-tez-zrobimy

https://naszkrakow.com.pl/2024/11/28/krakow-kongres-o-systemie-obrony-rp-w-expo-krakow/

https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/krakow/kosiniak-kamysz-w-krakowie-zgoda-ukrainy-na-ekshumacje-ofiar-rzezi-wolynskiej-to-rowniez-zasluga-psl/

https://krakow.twoje-miasto.pl/art-polityka/kazdy-samorzadowiec-powinien-przejsc-kurs-i576732

https://www.pap.pl/aktualnosci/dlaczego-dzisiaj-unia-nie-jest-w-stanie-podjac-odwaznej-decyzji-szef-mon-o-pieniadzach

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/jerzy-buzek-w-krakowie-o-obronnosci-sila-odstraszania-to-dobre-przygotowanie-i-odpowiedzialnosc-obywatelska_59260.html

https://biznesistyl.pl/kraj/armia-sojusze-obywatele-to-trzy-wymiary-ktore-decyduja-o-naszym-bezpieczenstwie.html

https://www.orzesze.pl/

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/szef-mon-wyznaje-zasade-kontynuowac-to-co-mozliwe-oraz-naprawiac-to-co-potrzebne,585983.html

Zdjęcia


fotografii: 5, na stronach: 1