Za nami II Ogólnopolski Kongres Niskiej Emisji, który odbył się 20 i 21 kwietnia 2017 roku na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Organizatorami byli: GLOBEnergia, Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP oraz AGH i Małopolskie Centrum Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii w Miękini.
Niska emisja staje się coraz większym problemem w dużych miastach. Próbując ją zniwelować wprowadzamy szereg rozwiązań, takich jak wymiana źródła ciepła, termomodernizacja budynków oraz ograniczenie emisji komunikacyjnej. Celem kongresu była analiza wniosków płynących z wprowadzenia tych działań, przedstawienie nowych technologii i rozwiązań, które mogą wpłynąć na ograniczenie niskiej emisji w przyszłości oraz przestawienie możliwości finansowania inwestycji.
Pierwszego dnia Kongres miał swoje miejsce w Auli Głównej AGH Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Uczestników powitali Przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP Pan Kazimierz Barczyk, Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Jacek Krupa oraz Grzegorz Burek - naczelny redaktor GLOBEnergia.
Następnie o energetycznej prognozie pogody opowiedział Tomasz Zubilewicz. Po nim swoje wystąpienie mieli dr inż. Michał Kaczmarczyk mówiący o problemie niskiej emisji w ujęciu energetycznym oraz dr Iwona Jelonek opowiadająca o badaniu jakości powietrza w kontekście działań samorządu na przykładzie województwa śląskiego.
Sposobów na ograniczenie niskiej emisji jest bardzo wiele. Prelegenci opowiedzieli o niektórych z nich. Marek Bednarz z Viessmanna opowiedział o zeroemisyjnej technice grzewczej i dobrych praktykach w procesie projektowo - inwestycyjnym. Mgr inż. Grzegorz Pełka z krakowskiego AGH mówił o kotłach na paliwo stałe i ich walce o czystsze powietrze. Paweł Gałuszka z firmy farby KABE przedstawił możliwości dobrych praktyk w ociepleniach i o renowacjach typu mikro i makro, a Grzegorz Narwojsz z TÜV Nord opowiedział o wpływie termomodernizacji na niską emisję. Sposobem na ograniczenie niskiej emisji jest także zastosowanie Odnawialnych Źródeł Energii. Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV Bogdan Szymański opowiedział o samorządowych inwestycjach w systemy fotowoltaiczne, a Michał Marona z Solar Edge przedstawił bezpieczne instalacje fotowoltaiczne.
Miejsce Kongresu nie było przypadkowe- Kraków boryka się z problemem smogu i niskiej emisji od dłuższego czasu. O realizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na przykładzie MPEC w Krakowie opowiedział Dyrektor Jednostki Realizującej Projekt PONE MPEC S.A. w Krakowie - Janusz Miechowicz. Jarosław Kotyza z Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii AGH w Miękini przedstawił działania Laboratorium OZE AGH Miękinia w walce z niską emisją. Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego zastanawiała się wraz z uczestnikami, czy Polska ma skuteczne prawo do walki z niską emisją. Na koniec pierwszego dnia Aleksander Gawron z krakowskiego Start-up’u Airly zaprezentował sensor jakości powietrza.
Sesja plenerowa odbyła się drugiego dnia w Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Miękini. W trakcie sesji odbyła się praktyczna prezentacja działania tradycyjnych kotłów i pompy ciepła wraz z pomiarem zanieczyszczeń zawartych w spalinach oraz ekspozycja urządzeń wykorzystujących OZE.
Na Kongresie mieliśmy przyjemność gościć ponad 160 uczestników. Wszystkim im dziękujemy za przybycie i mamy nadzieję, że dzięki wyniesionej z niego wiedzy i praktycznych rozwiązań będą walczyć z niską emisją na terenie swoich Gmin!