Podczas IX Międzynarodowej Konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesach integracji europejskiej" poświęconej chrześcijańskiej odpowiedzialności w obliczu kryzysów, jaka z udziałem premiera RP Donalda Tuska, metropolity krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Günthera Verheugena oraz wielu eurodeputowanych odbyła się we wrześniu w Tomaszowicach koło Krakowa, Kazimierz Barczyk zaproponował podjęcie starań, aby 1% budżetu Unii Europejskiej przekazywany był w krajach członkowskich Unii na cele charytatywne, takie jak pomoc najuboższym i bezdomnym w zaopatrywaniu w żywność, wspieranie ich przy nabywaniu leków czy prowadzenie pod auspicjami UE przez lokalne organizacje charytatywne zarówno kościelne jak i świeckie sieci jadłodajni i świetlic środowiskowych.
Decyzje dotyczące planu wydatków na kolejny rok podejmuje Parlament Europejski, czyli wybrani przez nas przedstawiciele. To od nich zależy czy jest szansa na realizację tego pomysłu.
Roczny budżet Unii Europejskiej wynosi w 2009 roku około 133 mld euro. Unia Europejska jest największym na świecie filantropem. Zasada solidarności, która rządzi sposobem wydawana unijnych środków budżetowych wewnątrz Unii, ma również zastosowanie do wydatków UE poza swoim terytorium. Wysokość tych wydatków sięga co roku 7 mld euro. UE bierze na siebie odpowiedzialność za propagowanie rozwoju ekonomicznego i społecznego, światowego pokoju oraz niesienia na całym świecie pomocy osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych lub wojen.
Propozycja Kazimierza Barczyka zmierza do tego, aby nie rezygnując z takich globalnych działań, skupić również uwagę na problemach i potrzebach ludzi najbardziej potrzebujących we wszystkich krajach członkowskich Unii i oprócz znajdywania jak najlepszych systemowych rozwiązań godzących ochronę socjalną z rozwojem i nowoczesną gospodarką, nie tracić z pola widzenia tych, którzy w nowej rzeczywistości nie potrafią się odnaleźć. Kwota stanowiąca 1% unijnego budżetu, byłaby ogromną pomocą dla podmiotów pomoc tę już organizującą.
Propozycja Kazimierza Barczyka spotkała się z dużym zainteresowaniem i deklaracjami popracia podczas tomaszowickiej konferencji. Autor propozycji przedstawił ją również osobiście w czasie Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast "Open Days 2009", który w dniach od 5 do 8 października odbywał się w Brukseli.
Tegoroczna, 7 edycja Otwartych Dni, zorganizowana była pod hasłem "Światowe wyzwania, europejskie odpowiedzi". W ciągu 4 dni odbyło się około 130 uroczystości, seminariów warsztatów i innych imprez towarzyszących. Organizowane w ich ramach seminaria skupiły się na zagadnieniach związanych ze zdefiniowaniem roli regionów wobec nowych wyzwań, zarówno o zasięgu europejskim, jak i światowym. Pomoc charytatywna jest bez wątpienia jednym z takich wyzwań, służących budowaniu solidarnej Europy.