Budowa stadionu Cracovii, podziemia krakowskiego rynku, nowy gmach Muzeum Lotnictwa oraz pasywna hala w Słomnikach to jedne z 10 najlepszych przedsięwzięć roku 2010 w Małopolsce, które zostały wyróżnione przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski w konkursie "Lider Małopolski". W ceremonii wręczenia tytułów, której gospodarzem był przewodniczący Kazimierz Barczyk, uczestniczyli: wicemarszałek Roman Ciepiela, wojewoda Stanisław Kracik, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz radny województwa Bolesław Łączyński.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, w ramach konkursu "Najlepsze Przedsięwzięcia Roku 2010 w Małopolsce - Lider Małopolski", wyróżnia najważniejsze przedsięwzięcia o wymiarze społecznym ważne dla sfery duchowej, tożsamości, edukacji, jakości życia mieszkańców, inwestycje infrastrukturalne oraz ekspansywne firmy z Małopolski, z nowymi technologiami i stwarzające nowe miejsca pracy. - Wyróżniamy przedsięwzięcia, które są swoistymi lokomotywami Małopolski. Obejmują nie tylko Województwo Małopolskie, ale też granice historycznej Małopolski. Stąd tytuł lidera dla Bielska-Białej - mówił przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów oraz Sejmiku Województwa Kazimierz Barczyk.
Wyróżnienie specjalne przyznano Instytutowi Studiów Wschodnich za XX lat Forum Ekonomicznego w Krynicy jako jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń gospodarczych w Europie Środkowej i Wschodniej.
W tym roku wyróżniono dwie inwestycje realizowane przez Województwo Małopolskie. Pierwsza z nich to Miasteczko Galicyjskie będące rekonstrukcją zabudowy małomiasteczkowej charakterystycznej dla tego obszaru w XIX wieku i Galeria na Bursztynowym Szlaku w Nowym Sączu. - Przeżywamy obecnie renesans muzealnictwa a Małopolska jest w awangardzie tego trendu - podkreślił Kazimierz Barczyk.
Druga z wyróżnionych inwestycji to nowy gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Lotniczy Park Kulturowy. Przedsięwzięcie jest unikalnym na skalę światową projektem, łączącym w jednym miejscu funkcje muzealne, dydaktyczne i rekreacyjne. Wartość inwestycji, na którą złożyła się również budowa muzealnego gmachu wyniosła 45,8 mln zł, z czego 35,2 mln pochodziło ze środków unijnych. Nowy gmach zaliczany jest do wyjątkowo oryginalnych projektów architektury.
- Bycie liderem nie jest proste. Trzeba opierać się na własnym doświadczeniu i być kreatywnym. Cieszy fakt, że wyróżnienia w tym roku przyznawane są nie tylko za realizację inwestycji, ale także za promocję województwa i przedsięwzięcia, które swoją rangą przekraczają granice Małopolski. Tu warto wyróżnić Forum Ekonomiczne w Krynicy- podkreślał wicemarszałek Roman Ciepiela.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski wyróżniło także inwestycje realizowane przez Miasto Kraków. Samorząd doceniono za Podziemia Rynku i Fabrykę Schindlera oraz budowę stadionu Cracovii. - "Lider Małopolski" to cenna inicjatywa, która sprawia że mieszkańcy Krakowa mogą się czuć coraz bardziej dumni ze swojego miasta. Już dziś możemy poszczycić się stadionem Cracovii, podziemiami rynku i Fabryką Schindlera. Liczę, że w najbliższym czasie przybędzie nam jeszcze jedna znacząca inwestycja jaką jest Muzeum Sztuki Współczesnej - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała odebrał, z kolei, wyróżnienie za budowę parku wodnego w Tarnowie. - Obiekt cieszy się już sporym zainteresowaniem. Dziennie liczba osób odwiedzających przekroczyła tysiąc - mówił Ryszard Ścigała.
Tytuł Lidera Małopolski przyznano także Miastu i Gminie Słomniki za halę sportową. Inwestycja została zrealizowana według technologii pasywnej - co oznacza, że budynek chłodzi i ogrzewa się sam. To pierwszy tego typu obiekt w Polsce. W budynku mieści się wielofunkcyjna arena sportowa o powierzchni ponad 950 m kw wraz z trybunami na 280 widzów, że ścianą wspinaczkową i zapleczem odnowy biologicznej.
- Łatwiej halę wybudować, niż ją potem utrzymać, dlatego zdecydowaliśmy się na technologię pasywną. Oprócz niższych kosztów ogrzewania dodatkową korzyścią z zastosowania tej technologii jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 90 procent - tłumaczył burmistrz Słomnik Paweł Knafel.
Prestiżowe wyróżnienie przyznano także Miastu Bielsko-Biała za zrealizowanie dwóch udanych inwestycji - budowę nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej oraz przebudowę ul. Niepodległości, będącej częścią drogi krajowej 52. Za 124 mln zł wybudowano 1380 m jezdni w ciągu drogi krajowej i 1950 m dróg lokalnych, przebudowano dwa skrzyżowania i jeden przejazd kolejowy.
Na liście najważniejszych przedsięwzięć minionego roku w Małopolsce znalazły się również kompleksy basenów termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej i Szaflarach, Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Saczu oraz Fortum Częstochowa za Elektrociepłownię w Częstochowie.
Gratulując laureatom wojewoda Małopolski Stanisław Kracik podkreślał, że każdy kto robi coś z pasją chce, aby ten wysiłek był doceniany. - Prawo do satysfakcji mają Ci, którzy mądrze wykorzystują pieniądze i realizują udane inwestycje. Wyróżnione dziś przedsięwzięcia na stałe wpisują się w krajobraz Małopolski i motywują kolejnych inwestorów. Udane inwestycje sprawiają też, że mieszkańcom żyje się łatwiej - mówił wojewoda.
- W latach ubiegłych wśród laureatów konkursu przeważali przedsiębiorcy. Teraz wyróżnione zostały inwestycje podnoszące jakość życia mieszkańców, tworzące czysty przemysł turystyczny. Nagrodziliśmy inwestycje energooszczędne, ekologiczne i zwrócone w kierunku potrzeb mieszkańców - podsumował Kazimierz Barczyk.
za: UMWM